Przejdź do treści

Szyby zespolone

Szyby zespolone mają pełnić funkcję izolacji termicznej.

Izolacyjność szyb zespolonych jest różna w zależności od zastosowanych rozwiązań. Najlepsze parametry osiągają pakiety dwukomorowe (składające się z 3 szyb, a więc 2 komór między nimi). Szkło stosowane do zespoleń jest powleczone specjalną powłoką odbijającą ciepło, a przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym (zwykle jest to argon) o niskiej przewodności termicznej.

W zależności od właściwości dodatkowych, jakimi ma się cechować dana szyba zespolona, można stosować w niej różne rodzaje szkła.

Zastosowanie szkła bezpiecznego VSG czyni pakiet nie tylko termoizolacyjnym, ale także bezpiecznym. Zastosowanie szyb barwionych w masie lub szyb typu antisol daje dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Do drzwi stosuje się często zespolenia ze szkłem ornamentowym lub ozdobnym różnego typu. W zasadzie każdy rodzaj szkła może być, w zależności od potrzeb, zastosowany w pakiecie termoizolacyjnym.

Różne mogą być też ramki dystansowe.

Ramki występują w różnych grubościach, (6mm, 8mm, 10mm, 12mm, 14mm i 16mm). Przez odpowiednią konfigurację użytego szkła i ramki możemy osiągnąć różne grubości całego zespolenia.
Najczęściej stosowaną konfiguracją jest tzw standard 4/16/4 o grubości 24mm (szkło 4mm / ramka dystansowa 16mm / szkło 4mm), występujący w większości standardowych okien z PCV.

Nadrzędnym celem szyb zespolonych jest obniżanie wartości współczynnika k (wskaźnik izolacyjności cieplnej) poprzez zastosowanie szyb o specjalnych termoizolacyjnych powłokach, szkła o różnej grubości czy też zastosowanie szyb wielokomorowych. Najsłabsza szyba zespolona ze szkła float gwarantuje współczynnik przenikania ciepła co najmniej k=2,9 W/m2. 

Obecnie standardem są szyby zespolone o współczynniku k=1,1, ale spotyka się także szyby z k=0,9. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego pakietu szybowego i gazu uzyskuje się też specjalne właściwości akustyczne. W zależności od właściwości dodatkowych, jakimi ma się cechować dana szyba zespolona, można stosować w niej różne rodzaje szkła. 

Zastosowanie szkła bezpiecznego VSG czyni pakiet nie tylko termoizolacyjnym, ale także bezpiecznym. Zastosowanie szkła barwionego w masie lub szkła typu antisol daje dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Z kolei w celu uzyskania efektu dekoracyjnego zastosowanie znajdzie szkło ornamentowe. W zasadzie każdy rodzaj szkła może być, w zależności od potrzeb, zastosowany w pakiecie termoizolacyjnym. 

Co więcej, przy odpowiedniej konfiguracji użytego szkła i ramki międzyszybowej możemy osiągnąć różne grubości całego zespolenia. Ramki występują w różnych grubościach, (6mm, 8mm, 10mm, 12mm, 14mm i 16mm). Najczęściej stosowaną konfiguracją jest tzw. standard 4/16/4 o łącznej grubości 24 mm. Co oznaczają liczby 4/16/4 w szybie zespolonej? 4 – grubość pierwszej tafli szkła – 4mm 16 – szerokość ramki dystansowej umieszczonej między taflami szkła i zarazem szerokość przestrzeni wypełnionej gazem – 16mm; 4 – grubość drugiej tafli szkła – 4mm